czwartek, 16 maja 2013

Domowe sposoby na usunięcie kamienia z czajnika i nie tylko

Czasem czytam o takich historiach związanych z użytkowaniem detergentów, które mocno zapadają mi w pamięć, a że nie zawsze chcę być mądra po szkodzie wprowadzam do naszego domu różne nowe pomysły udoskonalające nasze niemal doskonałe życie. Pomysły dotyczą głównie środków czystości, ich przechowywania i stosowania. Redukuję niepotrzebną chemię do sprzątania i zastępuję ją ogólnodostępnymi produktami, które są bezpieczniejsze i zdrowsze. No więc na przykład od dwóch lat stosuję orzechy piorące, wszelką chemię trzymam w miejscu trudno dostępnym dla dziecka i korzystam z różnego rodzaju dozowników i miarek. 

Od dobrych kilku lat zamiast tradycyjnego chemicznego odkamieniacza używam kwasku cytrynowego. sprawdza się doskonale!

Przepis na odkamienianie czajnika i innych rzeczy jest prosty, szybki i przede wszystkim bezpieczny. Dziś znowu trochę ekshibicjonizmu, powyżej na zdjęciu mój osobisty czajnik :) zapuszczony od kamienia. Do czajnika wsypuję saszetkę kwasku cytrynowego, do czajnika nalewam wodę powyżej poziomu maksymalnego tak aby dochodziła do sitka, które znajduje się tuż pod pokrywką. Wodę gotuję i pozostawiam jeszcze przez około 15 minut. Potem wodę wylewam bądź zalewam nią inną rzecz, z której chcę się pozbyć kamienia. Wypłukuję z czajnika resztki kamienia i wycieram jego dno kawałkiem papierowego ręcznika. Tadaaaam! Poniżej zdjęcie mojego czajnika po wizycie w SPA :)
A może wy macie jakieś ciekawe sposoby na czyszczenie sprzętów? Chętnie się czegoś nowego nauczę :)

4 komentarze:

 1. Ja w ten sposób walczę z octem, ale strasznie śmierdzi:-p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ocet stosuję tylko do okien. A kwasek polecam bo to szybka, łatwa i bezzapachowa metoda.

   Usuń
 2. Wiecie o ile łatwiej jak się trafia na tego typu porady, super. Ostatnio też na https://www.greengallery.pl/ trafiłam na mnóstwo przydatnych porad. Na przykład jak czyścić skórzany portfel, czy przedłużyć żywotność pralki. Tematyka bardzo różnorodna.

  OdpowiedzUsuń