niedziela, 5 maja 2013

3 sposoby na opanowanie strachu dziecka przed wizytą lekarską

Dzieci boją się tego, co nieznane. Warto zatem oswajać je z ich lękami. Pomijam oczywiście sytuacje, w których strach przed wizytą lekarską spowodowany jest przez jakieś dramatyczne doświadczenia - w takiej sytuacji nie pomogą Porady Mamy a potrzebna będzie raczej porada specjalisty - psychologa dziecięcego.
Często lęki przed lekarzem/ wizytą lekarską są dość irracjonalne - przynajmniej w naszej ocenie, ale przeżywa je w jakimś stopniu niemal każde dziecko. Można je przed tym uchronić i warto to robić, bo nie ma nic gorszego niż chore i do tego zestresowane dziecko. 

Biorąc pod uwagę ilość wizyt dziecka u lekarza - a jest ich przecież całkiem sporo - im szybciej dziecko oswoi się z lekarzami i wizytami w placówkach medycznych, tym lepiej. Możliwości jest sporo. Oto moje 3 typy:

1. książeczka do czytania lub z obrazkami- tu z pomocą przychodzi nam długa lista książek, w tym serie książeczek jak np. Franklin czy Martynka.

2. filmy i bajki dla dzieci np. Klinika dla Pluszaków

3. i  wreszcie coś czego nie powinno zabraknąć w pokoju każdego dziecka, czyli zabawkowy zestaw do zabawy w doktora. Nie powinno w nim zabraknąć strzykawki i stetoskopu. Warto wybrać zestaw ze średniej a nie najniższej półki cenowej - z doświadczenia wiem, że najtańsze zestawy szybko się zużywają. Gwarantowana rozrywka i edukacja na długie godziny.

Skuteczność potwierdzona badaniami  :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz