sobota, 20 grudnia 2014

Kiedy zacząć rozszerzać dietę dziecka karmionego piersią? Czy warto zrobić to wcześniej?

Rzadko która mama wyczekuje etapu, w którym należy rozszerzać dietę dziecka. Wiele informacji jest w tym względzie niejasnych i są one otrzymywane głównie z nielekarskich źródeł. Generalnie rzecz biorąc, na swoim przykładzie mogę stwierdzić, że pediatrzy nie są zainteresowani popularyzacją wiedzy w tym zakresie. A szkoda. Jestem zdania, że każda mama powinna otrzymać jeszcze na oddziale szpitalnym książkę - poradnik żywienia, która zostanie napisana bez udziału firm handlujących żywnością dla niemowląt i małych dzieci.  

Zgodnie z zaleceniami WHO dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Następnie karmienie piersią powinno być kontynuowane a dieta rozszerzana. Rozszerzanie diety dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym odbywa się wcześniej - po ukończeniu 4 miesiąca życia.

To proste zasady i jednocześnie główne wytyczne dla matek. Decyzja odnośnie postępowania według tych ustaleń jest już kwestią indywidualną.

Wiele kobiet karmiących piersią decyduje się na wcześniejsze wprowadzanie pokarmów do diety dziecka. Powodów jest wiele a wśród nich na pewno znajduje się społeczna presja i pytanie, które echem przeszłości wciąż odbija mi się w uszach: czy ono na pewno się najada? Tych pytań spotykałam o wiele więcej. Kiedyś na pewno jeszcze o tym wspomnę. Zresztą, kto karmi ten wie ;) W tym miejscu pozdrawiam wszystkie matki karmiące, które cierpliwie wysłuchują tych wszystkich uwag i hodują grubą skórę, przez którą nie przenika ludzka głupota.

Jeśli  teraz właśnie zastanawiasz się nad pytaniem czy rozszerzać dietę dziecka wcześniej to zastanów się po co to chcesz zrobić? co tobą kieruje? WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy. To czas dla Ciebie i Twojego dziecka na wyjątkową bliskość. To tylko 6 miesięcy, wykorzystaj je dobrze. I pamiętaj, że zdążysz jeszcze pokazać swoje umiejętności kulinarne dziecku i będziesz to robić przez kolejne 18-25 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz