piątek, 30 stycznia 2015

Co przyszła mama powinna spakować dla siebie, dziecka i męża do szpitala? cz. 2 - garść porad od doświadczonej mamy

Spakowałyśmy już torbę dla mamy teraz pora na rzeczy dla dziecka i taty. Tak jak wspominałam w poprzednim poście jestem zwolenniczką oddzielenia rzeczy mamy od rzeczy dziecka. Umożliwia to zachowanie względnego porządku, ale pamiętaj, że Twoja wygoda jest tu priorytetem, zatem spakuj torby/ę tak żeby było ci wygodnie i żebyś wiedziała jak szybko odnaleźć potrzebne rzeczy.

 Przystąpmy zatem do pakowania. Pobyt w szpitalu trwa zazwyczaj trzy doby o ile nie pojawią się żadne komplikacje. Oznacza to, że minimum jakie powinnyśmy mieć w torbie to 3 zestawy ubranek dla maluszka. Po jednym na każdy dzień. I jedno lub dwa dodatkowe jako zapas na niespodziewane okoliczności typu ulanie czy kupa.


WYPRAWKA DLA DZIECKA: 
Odzież:
- 4-5 sztuk body z krótkim rękawem - rozpinane na brzuszku najłatwiej się zakładają i będą świetne na początku
- 4-5 sztuk pajacyków rozpinanych w kroku- wybierz te rozpinane na brzuszku (bywają również zakładane przez głowę)
- bawełniana czapeczka
- 2 pary skarpetek
- 2 pary łapek-niedrapek
- odzież na wyjście ze szpitala stosowna do pogody i pory roku

Odzież dla noworodka zabieramy w rozmiarze 56 lub 62. Warto zapytać lekarza na ostatnim USG przed pójściem do szpitala ile waży dziecko i stosownie do wagi wybrać rozmiar odzieży. Poniżej 3 kg można wziąć zazwyczaj rozmiar 56, powyżej 3,5 kg rozmiar 62.

Akcesoria:
- pieluchy - 20-30 sztuk
- nawilżane chusteczki do wycierania pupy
- krem do pupy - Bepanthen z torby mamy
- pieluchy tetrowe - 3 sztuki - posłużą do karmienia, pielęgniarki owijają nimi dziecko lub nakrywają  dziecko gdy jest przewożone na badania
- ręcznik kąpielowy
- kosmetyki do kąpieli - żel do kąpieli i mleczko lub oliwka
- gaziki jałowe i 2-3 ampułki soli fizjologicznej np. do przemywania oczu
- kocyk/rożek

Wiele szpitali posiada wyprawkę dla malucha i nie trzeba przywozić jej do szpitala. Warto o to zapytać jeśli nie chcecie brać swoich rzeczy. Z doświadczenia jednak wiem, że szpitalne rzeczy pozostawiają zwykle wiele do życzenia a przecież chcemy żeby nasze maleństwo czuło się komfortowo i wyglądało "jak człowiek".

Jeżeli rzeczy dla maluszka ma nam dowozić niedoświadczony mąż warto zostawić w szafie maluszka karteczki gdzie leży body lub śpiochy, bo mąż choć chce być pomocny może tej próby nie przetrwać :)

DLA TATY

Są szpitale które wymagają przywiezienia jednorazowego fartucha i kapci dla taty. Warto o to zapytać wcześniej. Poza tym tata powinien zabrać:
- wygodną odzież - bo może to trochę potrwać i lepiej żeby i tacie było wygodnie :)
- wodę - do picia
- przekąskę, kanapkę - przeciętny poród trwa kilka nawet do kilkunastu godzin
- aparat fotograficzny (w torbie mamy, ale to tata w pierwszym dniu będzie fotografem)

Zachęcam Was do rozmowy z innymi mamami które rodziły w szpitalu w którym Wy planujecie poród. Takie informacje zwykle bardzo się przydają bo zasady w szpitalach i wyposażenie oraz akcesoria, które posiadają dla mamy i dziecka znacząco się różnią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz